Kép címe:Egy férfi mobiltelefont tart a kezében Szerző: Foundry Co Licensz Pixabay.
Az Ukrajnai kormányzati szolgálatátások használatát lehetővé tevő okostelefon-alkalmazás, a Diia annyira „sikeres” lett, hogy más országok is érdekeltek lettek annak átvételében.
Az egyik ilyen ország Észtország, a világ egyik leginkább digitalizált nemzete.
A Világgazdasági Fórum (WEF) éves találkozóján Észtország digitális fejlesztőcsapata mutatta be az mRiik alkalmazást, amely az ukrán Diia alkalmazásra épül amelyet leginkább a kormányzati szolgáltatások elérésének érdekében fejlesztettek ki.
Mikhajlo Fedorov, Ukrajna miniszterelnök-helyettese és digitális átalakításért felelős minisztere megerősítette, hogy a Diia mögött álló csapat megosztotta Észtországgal az alkalmazás kódját. „A világ egyik legdigitálisabb országa átveszi az ukrán technológiákat és tapasztalatokat” – mondta Fedorov.
Az „Egységes nemzeti mobilplatformmal Észtország a jövőben megtakaríthatja a fejlesztési költségeket.”
A 2020-ban indult Diia lehetővé teszi az ukrán lakosok számára, hogy digitálisan hozzáférjenek a kormányzati szolgáltatásokhoz, és tárolják személyazonosító okmányaik digitalizált változatát, beleértve a vezetői engedélyeket és az útleveleket.
Miután Oroszország megszállta Ukrajnát, az alkalmazást frissítették, hogy az ukránok módosíthassák lakcímüket, segélyhez juthassanak, szociális támogatást és egyéb fontos szolgáltatásokat igényelhessenek. Ukrajna megállapodást kötött a szomszédos országokkal, hogy a fizikai okmányok mellett a digitális azonosító okmányokat is fogadják el.
Az ukrán digitális átalakulásért felelős minisztérium szerint az ország lakosságának mintegy 50%-a, 18,5 millió ember használja az alkalmazást. Észtországban a kormányzati szolgáltatások 99%-a elérhető online. A legtöbb szolgáltatás azonban csak számítógépen vagy laptopon keresztül érhető el.
Az mRiik talán megoldja ezt a problémát. Észtország az új digitális eszköz próbaidőszakában lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy digitálisan tárolják dokumentumaikat, és hozzáférjenek bizonyos kormányzati szolgáltatásokhoz. Moldova is kifejezte érdeklődését a Diia iránt, az USAID pedig 650 000 dollárt különített el, hogy segítsen más országoknak a Diiához hasonló digitális szolgáltatási platformok kifejlesztésében.