Kép címe "AI for Good Global Summit 2018" szerző ITU Pictures licensz CC BY 2.0 .
Az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Unió június 5-én Genfben egy közös sajtótájékoztatón jelentették be együttműködésüket a globális digitális vakcinaútlevelekkel kapcsolatban.
„2023 júniusában a WHO átveszi az Európai Unió (EU) digitális COVID-19 tanúsítási rendszerét, hogy létrehozzon egy olyan globális rendszert, amely elősegíti a globális mobilitást és megvédi a polgárokat a jelenlegi és jövőbeli egészségügyi fenyegetésektől, beleértve a világjárványokat is. ” – áll a WHO sajtóközleményében .
„Ez a WHO Global Digital Health Certification Network (GDHCN) első építőköve, amelyben a digitális termékek széles skáláját fejleszti ki.
„A Covid-19 világjárvány rávilágított a digitális egészségügyi megoldások értékére” – mondta Dr. Tedros Ghebreyesus, a WHO főigazgatója a sajtótájékoztatón .
„Miközben a Covid-19 világjárvány vészhelyzeti szakasza már véget ért, a digitális infrastruktúrába való befektetés továbbra is fontos marad az egészségügyi rendszerek, valamint általában a gazdaságok és társadalmak számára.”
A WHO kijelentette, hogy az „ EU digitális COVID-tanúsítványt ” fogják használni mintaként a globális digitális egészségügyi tanúsítvány létrehozásához.
„Az Európai Unió COVID-19 világjárvány elleni munkájának egyik kulcseleme a digitális COVID-19 tanúsítványok voltak.
"Ezzel az együttműködéssel a WHO saját struktúrájában globálisan elősegíti ezt a folyamatot azzal a céllal, hogy a világ részesülhessen a digitális tanúsítványok konvergenciájából."
„Ez a partnerség fontos lépés az EU globális egészségügyi stratégiájának digitális cselekvési terve szempontjából” – mondta Stella Kyriakides, az EU egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa.
„Az európai bevált gyakorlatok felhasználásával hozzájárulunk a digitális egészségügyi szabványokhoz és a globális interoperabilitáshoz (A különböző infromatikai rendszerek együttműködésre való képességhez.).
„A nemzetközi egészségügyi munkát irányító és koordináló hatóságaként a WHO-nál nincs jobb partner az EU-ban a megkezdett munka előmozdítására és a globális digitális egészségügyi megoldások továbbfejlesztésére.”
„A WHO globális rendszerének első építőköve 2023 júniusában lép működésbe, és a következő hónapokban fokozatosan továbbfejlesztésre kerül” – áll a WHO sajtóközleményében.
A WHO hangsúlyozta, hogy „nem fog hozzáférni semmilyen mögöttes személyes adathoz, amely továbbra is a kormányok kizárólagos hatáskörébe tartozik”.
"Ez a partnerség a WHO rendszerének technikai fejlesztésén fog dolgozni, lépcsőzetes megközelítéssel, hogy lefedje a további felhasználási eseteket, amely magában foglalhatja például a Nemzetközi Oltási vagy Megelőzési Tanúsítvány digitalizálását" - jelentette be a WHO.
„Az ilyen digitális megoldások kiterjesztése elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy a polgárok egészsége jobb legyen világszerte.”
A globális digitális vakcina-útlevelek már egy ideje szerepelnek a WHO napirendjén. 2022 februárjában az ügynökség megbízta a T-Systems-et, a Deutsche Telekom leányvállalatát egy globális digitális oltóanyag-útlevél-rendszer kidolgozásával.
Az új világjárvány-szerződéssel és a Nemzetközi Egészségügyi Szabályzat (IHR) módosításaival, ha azokat 2024-ben a tervek szerint elfogadják, a WHO „de facto irányító testületté válhat a globális szinten a mélyállam számára” – jelentette ki Dr. Joseph Mercola .