A Világgazdasági Fórum (WEF) új jelentésében elismerte, hogy a digitális azonosítók természetüknél fogva kirekesztőek, és megkönnyíthetik „egyének vagy csoportok azonosítását, megfigyelését vagy akár üldözését is”.
A WEF 2023. júniusi Insight jelentésében „Reimagining Digital ID” címmel ismertette a digitális azonosítók széles körű bevezetésének lehetséges kockázatait.
„A digitális azonosításból fakadó legnagyobb kockázatok talán a kirekesztés, a marginalizáció és az elnyomás” – figyelmeztet a jelentés.
„Gyakran a történelmileg marginalizált csoportok tagjai szembesülnek a kirekesztés legkeményebb formáival” – teszi hozzá a dokumentum.
„Azokban az esetekben, amikor érzékeny adatokat gyűjtenek, fennáll a marginalizáció és az elnyomás veszélye is, mivel a digitális azonosítót egyének vagy csoportok azonosításának, megfigyelésének és üldözésének megkönnyítésére is felhasználják” – figyelmeztet a WEF Insight jelentése.
A teljes lakosság szinte teljes megfigyelésének és ellenőrzésének kockázata, - mint a kommunista Kínában - , valójában jelentős veszély, amelyre a digitális azonosítók kritikusai már többször is figyelmeztettek. Ez a kockázat felerősödik, ha a digitális azonosítókat kombinálják a központi banki digitális valutákkal (CBDC), mivel ez a kombináció megnyithatja az utat a totalitárius megfigyelő állam felé .
A WEF-jelentés elismeri a digitális azonosítók és a CBDC-k közötti kapcsolatot is, kijelenti, hogy „egyes nemzetek kezdik megérteni, hogy a digitális azonosító a központi banki digitális valuta (CBDC) és más fizetési innovációk kifejlesztésének előfeltétele”.
A WEF-jelentés továbbá megjegyzi, hogy még ha törvény nem is írja elő a digitális azonosítók használatát, az állampolgárokat akkor is rá lehet kényszeríteni azok használatára, mivel egyébként a társadalom számos részéből kiszorulnának.
„Az azonosító rendszer bővülésével az abban való részvétel hiányának olyan súlyos következményei lehetnek, hogy gyakorlatilag elkerülhetetlenné válik a regisztráció” – áll a jelentésben. „Amikor egy áruhoz vagy szolgáltatáshoz való hozzáférés feltétele a digitális azonosító birtoklása, és ez az azonosító széles körben elterjedt, az egyéneket hatékonyan rákényszerítheti arra, hogy megszerezzék ezt az azonosítási formát, még akkor is, ha ennek megkövetelésére nincs jogalap.”
Ez olyasvalami, amit sokan közvetlenül már elszenvedtek a COVID-válság idején, amikor a beoltatlan embereknek sok országban megtiltották, hogy belépjenek éttermekbe, üzletekbe, kulturális rendezvényekre, sőt még a munkahelyükre is, hogy ezzel rákényszerítsék őket a COVID-oltásokra.
A WEF a „decentralizált” digitális azonosítót szorgalmazza
A WEF jelentése szerint „A decentralizált azonosító a digitális azonosító egy formája, amely lehetővé teszi az egyének számára, hogy ellenőrizzék adataik megosztását, miközben több szolgáltató is kiadhatja nekik a hitelesítő adatokat.”
Annak a veszélyét hogy a digitális azonosító segítéségével egy totalitárius állam alakulhat ki a WEF megpróbálja lekicsinyleni és azzal védekeznek, hogy a felhasználók maguk dönthetnek arról, hogy kivel osztják meg adataikat, valamint állításuk szerint a felhasználói információk nem lennének központilag tárolva.
Még ha a polgárok el is dönthetik , hogy meg akarják-e osztani adataikat vagy sem, akkor is kizárhatják őket az áruk és szolgáltatások vásárlásából, vagy akár az álláskeresésből is, ha megtagadják a digitális azonosító használatát.