Kép címe: Gerd Altmann képe a Pixabay -en. Licensz Pixabay
A digitális valuták lehetővé tennék a kormányok számára, hogy nyomon kövessék és akár ellenőrizzék is az emberek kiadásait.
Oklahoma House bizottsága egyhangúlag elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely előírja, hogy az államban működő vállalkozások és kormányzati szervek számára, hogy továbbra is fogadjanak el készpénzt az áruk és szolgáltatások használatával kapcsolatban.
A törvényjavaslat megvédené az oklahomaiakat attól, hogy kénytelenek legyenek elfogadni a központi banki digitális valutájat a (CBDC)-t.
Clay Staires képviselő nyújtotta be a House Bill 1633 ( HB1633 ) sz. törvényjavaslatot. A törvényjavaslat értelmében a kiskereskedelmi egységek nem tilthatják meg a készpénz használatát, és nem is büntethetik a készpénzes vásárlókat.
A rendelkezések nem vonatkoznának az online vagy telefonos vásárlásokra, parkolóhelyekre, nagykereskedelmi vagy tagsági alapú kiskereskedelmi üzletekre, illetve a kizárólag tagsági modellen keresztül értékesített árukra, amelyekhez kapcsolt mobileszköz-alkalmazással kell fizetni.
Az állami és önkormányzati szervek hasonló szabályok szerint működnének.
Az Üzleti és Kereskedelmi Bizottsága 8-0 szavazattal elfogadta a HB1633-at .
Valójában a HB1633 törvénybe iktatása megvédené az oklahomaiak készpénzhasználati jogát, és megóvná őket attól, hogy központi banki digitális valutáját kelljen használniuk.
Nem Oklahoma az egyetlen állam, amely a CBDC-k korlátozására irányuló törvényeket fontolgat.
A missouri állam törvényes fizetőeszköz törvényjavaslatának rendelkezései megtiltják az állam bármely közjogi szervezetének , hogy bármilyen digitális pénznemben – beleértve a központi banki digitális valutát a (CBDC) is – kérjen befizetéseket.
KÖZPONTI BANK DIGITÁLIS valutái a (CBDC)-k
A digitális valuták virtuális bankjegyek vagy érmék formájában léteznek, amelyeket a számítógépen vagy okostelefonon lévő digitális pénztárcában tartanak.
A különbség a központi banki (kormányzati) digitális valuta és a peer-to-peer elektronikus készpénz, például a bitcoin között az, hogy a CBDC digitális valutát a kormány támogatja és ellenőrzi, akárcsak a hagyományos fiat valutát.
A kormány által kibocsátott digitális valutákat azzal az ígérettel adják el, hogy biztonságos, kényelmes és biztonságosabb alternatívát kínálnak a fizikai készpénz helyett.
Valamint, hogy segít megállítani a veszélyes bűnözőket, akik szeretik a készpénzt használni.
A készpénz megszüntetése lehetőséget teremt a kormány számára az emberek kiadásainak nyomon követésére, sőt ellenőrzésére.
Kína , India és az Egyesült Államok kísérleti programokat indított a CBDC-k tesztelésére.
Tavaly a Federal Reserve (FED) kiadott egy „vitairatot”, amely a potenciális amerikai központi banki digitális dollár előnyeit és hátrányait vizsgálja.
A jegybank honlapja szerint még nem született döntés a digitális valuta bevezetéséről, de ez a kísérleti program felfedi, hogy az ötlet már messzebbre jutott, mint azt a legtöbben gondolták.
Végső soron kongresszusi döntésre lenne szükség a digitális dollár törvényes fizetőeszközként való elfogadásához.
Képzeld el, ha nem lenne készpénz. A legkisebb tranzakciót is láthatná a kormány. Amikor Kína elindított a digitális jüan kísérleti programot 2020-ban, a digitális valuta „olyan fokú ellenőrzést kínál a kínai hatóságoknak, amely fizikai pénzzel soha nem lett volna lehetséges”.
A Bloomberg írta meg, hogy egy digitális valuta mekkora ellenőrzést biztosíthat a kínai tisztviselőknek.
A PBOC azt is jelezte, hogy korlátozhatja egyes tranzakciók méretét, vagy akár időpont egyeztetésre is szükség lehet a nagyobb tranzakciók lebonyolításához.
A digitális valuták összefüggésbe hozhatók a szociális kreditrendszerrel, (Kínai modell) amelyben a példamutató magatartást tanúsító polgárok „fehér listára” kerülhetnek míg azok akik nem teljesítik az állam utasításait vagy állami szempontból „rosszul viselkednek" ”hátrányos megkülönböztetést szenvedhetnek el .
„Kína célja nem az, hogy kényelmesebbé tegye a fizetést, hanem a készpénz helyettesítése, így jobban megfigyelheti az embereket, mint eddig” – érvel Aaron Brown, a Bloomberg Opinion kriptobefektetője.